İletişim Hattı +90 (342) 477 17 57

EN

Tarihçemiz

Oğuzeli OSB Tarihçesi

OSB'nin baş mimarlarından Ahmet Bozoğlu'nun diliyle, Oğuzeli Organize Sanayi Bölgesi'nin kuruluş servüni sizlere aktarıyoruz.

Körkün ’deki sanayileşme süreci nasıl başladı?

Burası dönemin Körkün Belediye Başkanı Merhum Ökkeş Yiğit tarafından kurudu ve “Turgut Özal Sanayi Sitesi” olarak geçiyordu. Rahmetli Ökkeş bey bir Japonya gezisi sırasında her yerleşim yerinin yanında bir sanayi sitesi olduğunu görünce, mevcut sanayi sitesini 1992 yılında kurmuş. Biz İlk geldiğimizde sanayinin altyapı ve günde en az 2 defa kesilen elektriğimiz vardı.

Önce dernekleşme ile başladı. Sanayileşme yolunda hangi adımlar atıldı?

İlk başta Kooperatif olarak yola çıkılmıştı. Zaman içinde kooperatif işini bitirdi ve kendi kendini fesh etti. Oluşan otorite boşluğunu doldurmak için sanayiciler bir araya gelerek Gaziantep Havanalanı Sanayicileri Derneği’ni (GAHSAD) Kurduk. Seçim ile başkanlık görevi bana verildi. Sonra başkanlığı Ahmet Göksular ’a devrettim. Ahmet Bey yaklaşık 8 yıl başkanlık yaptıktan sonra 2011 yılında görevinden ayrıldı. Tekrar seçim ile başkanlığı yeniden devraldım.

Sesinizi yeteri kadar duyurabiliyor muydunuz?

Her fırsatı değerlendiriyorduk doğrusu. 2012 yılında dönemin Aileve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin’in Oğuzeli’nde muhtarlarlatoplantı yapacağını öğrenmiştim ve o toplantıya davetsizkatıldım. Toplantıda söz alarak Sayın Bakanımızı sanayimize davetettim, 2 gün sonra Bakanımız, Valimiz, Büyük Şehir Belediye Başkanımız, Sanayi Odası Başkanımız ve sanayicilerle sanayimizde bir toplantı gerçekleştirdik.

Burada kaç işletme var?

Oğuzeli Organize Sanayi Bölgesi olarak şu anda burada 120 ’ye yakın sanayicimiz var ve yaklaşık 3 bin kişi istihdam ediliyor.

Dernek’ten OSB’ye dönüşmek büyük bir başarı, bunu nasıl gerçekleştirdiniz?

Dernek vardı ama yaptırım gücü yoktu. Biz üretim noktasında kabuğumuza sığamaz hale gelmiştik. OSB olmayı aklımızdan geçiriyoruz ama o zamandaki mevzuata imdadımıza 2011 Ağustos ayında Islah OSB kanunu yetişti. Buna göre bizim gibi sanayi bölgelerinin müracaatları değerlendirmeye alınıyordu. Sanayi Odası Başkanımız Sayın Adil Konukoğlu’nun üstün gayretleri ile müracaatımız kabul edildi ve ıslah şartları uygulanmaya başlandı. Uzun ve zahmetli bir süreyi geride bırakarak 2020 Ekim ayında Oğuzeli Organize Sanayi Bölgesi olarak tescillendik. Ben de şu anda Oğuzeli Organize Sanayi Bölgesinin ilk başkanıyım. Dernekle başlayıp Organizeye dönüştürmek çok büyük bir başarı elbette. Buradaki sanayicilerimizden Allah razı olsun, bize bu yolda çok destek verdiler.

Oğuzeli Sanayi Bölgesi Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç